Forum metalowe Strona Główna  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 
 Ogłoszenie 
ZAPRASZAM DO REGULAMINU NOWYCH FORUMOWICZóW

Poprzedni temat :: Następny temat
Sex to zuo?
Autor Wiadomość
Aratar 
krowojebca



Wiek: 44
Dołączył: 29 Kwi 2007
Posty: 523
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-10-22, 22:19   

tomash napisał/a:
96% pamiętam z jakiś danych sprzed kilku lat, nie mówię że jest dokładna

Tą liczbę z upodobaniem powtarzają publicyści katoliccy (zwłaszcza narodowo-katoliccy) oraz episkopat. Nie wiem skąd się wzięła, pewnie wychodzi tyle po doliczeniu pozostałych wyznań chrześcijańskich, choć pachnie mi to mocnym naciąganiem. Ale już mi sie nie chce sprawdzać ;)

Tomash napisał/a:
Wiara chrześcijańska w przeciwieństwie do powiedzmy np. islamu ma tą zasadniczą wadę że ulegała na przestrzeni wielokrotnie zmianom i to bardzo radykalnym. Wielu ludzi miało poglądy na to jak powinien wyglądać żywot prawomyslnego chrześcijanina i przez to narosło wiele odłamów czy może opierających się na chrześcijaństwu sekt - jedne oddawały się bezgranicznej rozpuście, inne z kolei żyły w całkowitej ascezie. Myślę, że wiesz na ten temat znacznie więcej niż ja więc nie będę mędrkował. Za to dogmat o nieomylności papieża wyrządził Kościołowi (przy okazji: z dużej piszemy gdy mamy na myśli całą instytucję Kościoła, z małej jeśli chodzi o budynek) zważywszy na to że przez wieki było to stanowisko dużo bardziej polityczne niż mające cokolwiek wspólnego z Bogiem stąd wiele z ówczesnych wskazówek wiary traktuję raczej jako pobożne życzenie.

To prawda, że od starożytności było wiele odłamów chrześcijaństwa, były też inne ruchy religijne z chrześcijaństwa czerpiące lub na nim oparte (niekonieczne sekty wg. terminologii religioznawczej). Jednym z tych odłamów był państwowy Kościół rzymski, od czasów Konstantyna do dziś główna gałąź chrześcijaństwa. To prawda, że jego dogmaty ukształtowała w ogromnej mierze polityka, tylko... co to ma do rzeczy? Dla katolika sprawa jest jasna: dogmaty są stałe i niezmienne, żaden z nich nie został nigdy odrzucony. Piszesz, że miały więcej wspólnego z polityką niż z Bogiem. Właśnie na tym polega różnica między katolikami a innymi chrześcijanami, że ci pierwszy wierzą iż nauka ich Kościoła pochodzi z nieomylnego natchnienia, którym obdarzył go Bóg. Katolicyzm to pewna tradycja i określone wymogi. Wymogi i tradycja podlegają zmianom, ale w pewnych ramach (interpretacji tez dogmatycznych). Dotychczasowe zmiany i tak spowodowały już ogromne napięcia (a nawet rozłamy) w Kościele. Nie ma tu zbyt wielkiego znaczenia, w jaki sposób do pewnych spraw podchodzą czy podchodzili w przeszłości inni chrześcijanie.
Co do dogmatu o nieomylności (z 1870 r.) to nie wiem, co wyrządził wg. Ciebie Kościołowi, bo zdanie urywa się w połowie... Mógłbyś sprecyzować?
Co do dawnych "wskazówek wiary" to możesz oczywiście traktować je jak chcesz, ale warto pamiętać, że miewały one moc obowiązującą a bywało też, że za ich łamanie groziły surowe kary. To część historii i dziedzictwa Kościoła katolickiego, która nie powinna być pomijana milczeniem.

Przy okazji: nie wiem czy uwagi na temat ortografii są skierowane do mnie, ale jeśli tak, to zapewniam, że znam różnicę między Kościołem a kościołem ;)

Tomash napisał/a:
pierwsze uchylenie zakazu otwiera furtkę dla kolejnych i tak to postrzegam.

Moim zdaniem nieco na wyrost. :)
 
Harvester 
srokojebca



Wiek: 36
Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 86
Skąd: ze skrobanki
Wysłany: 2007-10-23, 12:00   

Włączam się nieco później do tematu, ale posłanka Sobecka to kobieta chora psychicznie.Pożycie małżeńskie wg jej przekonań powinno się skończyć wraz ze spłodzeniem i narodzinami potomstwa w odpowiednich kilkuletnich odstępach czasu (no chyba, że powije któraś matka bliźniaki).
Przyczyna jej ortodoksyjno-katolicko-ciemnych średniowiecznych przekonań może tkwić także w czym innym.Mianowicie albo sama już nie może albo ktoś (jej mąż czy ki ch...) jej nie chce.
_________________
to mówiłem yyy ja...yyyy...wypierdalaj...
 
 
Ceandric 
Motherfucker
tzw. metalowiec



Wiek: 36
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 2267
Skąd: z pokoju
Wysłany: 2007-10-23, 22:14   

Harvester napisał/a:

Przyczyna jej ortodoksyjno-katolicko-ciemnych średniowiecznych przekonań może tkwić także w czym innym.Mianowicie albo sama już nie może albo ktoś (jej mąż czy ki ch...) jej nie chce.


Amatorska psychologia - zawsze skuteczna :)
_________________
\m/

"Naród jest wspaniały, tylko ludzie chuje" - Józef Piłsudski

mod=master of disaster

http://www.lastfm.pl/user/Mikhael1504/

www.polski-bux.pl/?r=mikhael1504 <- ty troszkę zarobisz i ja troszkę zarobię
 
 
unchained 
jeżojebca
College Prophet



Wiek: 40
Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 1090
Skąd: warszawa
Wysłany: 2007-10-24, 09:19   

Ceandric napisał/a:

Amatorska psychologia - zawsze skuteczna :)

:lol::lol::lol:
_________________
Gonna get drunk don't you have no fear
I want one bourbon, one scotch and one beer
 
 
Harvester 
srokojebca



Wiek: 36
Dołączył: 07 Paź 2007
Posty: 86
Skąd: ze skrobanki
Wysłany: 2007-10-24, 11:18   

:lol::lol::lol: a jaaak
_________________
to mówiłem yyy ja...yyyy...wypierdalaj...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Wolne domeny internetowe | Szkolny mundurek - ankieta |

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIBlack modified by Falcone