Forum metalowe Strona Główna  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 
 Ogłoszenie 
ZAPRASZAM DO REGULAMINU NOWYCH FORUMOWICZóW

Poprzedni temat :: Następny temat
Buldog
Autor Wiadomość
Shaitan 
Motherfucker



Wiek: 40
Dołączył: 08 Lip 2006
Posty: 1618
Skąd: Gdzieś na kaszubach
Wysłany: 2011-06-20, 12:35   Buldog

Zespół współzałożyciela i byłego basisty (1982-1986) Kultu Piotra Wieteski. Prezentuje muzykę z pogranicza rock'a funk i punk'a.
Poza założycielem i liderem (wspomnianym Piotrkiem Wieteską gającym na basie) w zespole grają muzycy w zdecydowanej większości powiązani z Kultem:
- Wojciech Jabłoński na gitarze (obecnie również Kult)
- Syn Stanisława na instrumentach klawiszowych (dawniej również Kult)
- Adam Swędera na perkusji (dawniej "Kult Ochrona")
- Jarosław Ważny na puzonie (obecnie również Kult)
- Janusz Zdunek na trąbce (obecnie również Kult)
- Tomasz Glazik na saksofonie (obecnie również Kult)
- DJ George na gramofonach

Pozostaje jeszcze kwestia etatu wokalisty. Na pierwszej płycie ("Płyta") posłuchamy Kazimierza Staszewskiego (którego nie trzeba przedstawiać ;) ), natomiast po opuszczeniu przez niego zespołu zatrudniony na tym stanowisku został Tomasz Kłaptocz z zespołu Akurat ("bujać - to my panowie szlachta, bujać - to my panowie szlachta" :D ) i w tym składzie nagrali drugi krążek "Chrystus Miasta".


"Płyta" 2007 (ocena: 8/10)

Debiutancka płyta wydana 29 września 2007r. Jak już wspomniałem we wstępie stylistycznie jest to coś z okolic rocka, punk rocka i muzyki funk. Płyta zawiera bardzo wiele dobrych punktów takich jak chyba najbardziej znana z tego krążka "Elita", genialny opis polskiej polityki w "V rozbiorze Polski", nowa wersja słynnej "Piosenki młodych wioślarzy" czy też utwór "Będziesz z nami" (cover z polskim tekstem zespołu The Stranglers). Generalnie płyta nie ma słabych punktów (bo jakże by mogła mieć, mając w składzie muzyków z takim warsztatem i talentem) jednak jako całość nie rzuca na kolana.


"Chrystus Miasta" 2010 (ocena: 10/10)
Drugi krążek wydany 19 kwietnia 2010r, będący w mojej opinii absolutnym arcydziełem - najlepszym polskim wydawnictwem wielu ostatnich lat (konkurować mogą jedynie "Spokoje" Kultu, "Fire" Hey'a, "Detox" Dżemu czy najnowszy album w tym moim zestawieniu "Miłość W Czasach Popkultury" Myslovitz).
Jest to pierwsza płyta z nowym wokalistą - Tomkiem Kłaptoczem, a co za tym idzie o nieco innym wydźwięku. Jest to zbiór interpretacji wierszy (głównie) Juliana Tuwima, ale także Stanisława Barańczaka, Leopolda Staffa oraz jeden autorski tekst Tomka Kłaptocza.
Płytę otwiera chyba najmocniejszy akcent tego wydawnictwa - tytułowy "Chrystus Miasta". Fantastycznie narastające napięcie, budowanie emocji idealnie dobrane do tekstu Tuwima... ciarki przechodzą przy każdym słuchaniu. Fantastyczna partia basu, genialna sekcja dęta, a do tego ten potężny (w Akurat nie dał tego po sobie poznać) głos Tomka Kłaptocza "dalej dalej żarli pili tańczyli" :D .
Jak to bywa u Hitchcocka - najpierw trzęsienie ziemi, a później napięcie nieprzerwanie rośnie :D Drugi utwór to najbardziej znane "Do generałów" które na liście radiowej trójki zawędrowało aż na 1 miejsce :) Utwór znów napisany do tekstu Tuwima w stylistyce funk - buja fantastycznie.
Dalej mamy nieco bardziej punkową "Nędzę"...
Mamy "Prośbę"
Mamy "Kamienice"
Mamy arcy-genialnych "Mieszkańców"
...
...
...

Można tak o każdym utworze opowiadać, każdy inny, każdy niepowtarzalny, a jednak płyta spójna i (poza wyjątkiem w postaci "Do generałów" na 1 miejscu radiowej trójki)... cholernie niedoceniona.

Byłem na kilku koncertach i póki grali jako support przed Kultem publiczność dopisywała (może na zeszłorocznych neptunaliach nie było najwięcej, ale nie było źle), natomiast już samodzielny koncert w Gdyńskim Uchu (grudzień 2010) obnażył niestety brak zainteresowania ich twórczością po odejściu Kazika Staszewskiego - ok 30-40 osób przyszło. Osobiście bawiłem się jak rzadko kiedy bo Buldog bardzo koncertowym zespołem jest i na scenie wypadają jeszcze lepiej niż w studio, nawet grając dla garstki osób.


Jeśli ktoś nie zna to dla szybkiego zapoznania się z twórczością polecam:


Elita (za czasów Kazika)

Do Generałów

Chrystus Miasta

Guns Of Brixton (cover The Clash z koncertu w uchu 03.12.2010)






ps. jestem po polibudzie więc proszę się nie czepiać że nie umiem skecić 2 poprawnych zdań :D
_________________
The more I drink, the more I see
That suicide could be the key
To the place called paradise
Where pain not dwells, not hate nor lies...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Wolne domeny internetowe | Szkolny mundurek - ankieta |

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIBlack modified by Falcone