Forum metalowe Strona Główna  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 
 Ogłoszenie 
ZAPRASZAM DO REGULAMINU NOWYCH FORUMOWICZóW

Poprzedni temat :: Następny temat
polska tradycja dziś...
Autor Wiadomość
kapitan_drake 
krowojebca



Dołączył: 31 Maj 2008
Posty: 629
Wysłany: 2010-03-31, 19:46   polska tradycja dziś...

jak w temacie wszytko na temat, co i jak, gdzie kiedy i dlaczego warto
 
Bohun 
kucojebca



Wiek: 41
Dołączył: 11 Kwi 2007
Posty: 449
Skąd: geopijalni
Wysłany: 2010-03-31, 22:32   

Trudno powiedzieć czy istnieje coś takiego jak polska tradycja. Na pewno istnieją tradycji grup etnicznych takich jak Kaszubów, Ślązaków itp. Będąc na studiach spotkałem ludzi z całej Polski i zauważyć się dało pewne różnice i to nie tylko w języku, ale także w kulinariach, trochę w mentalności (ale trudno powiedzieć, bo to nadal zbyt mało osób, żeby o całej grupie społecznej mówić). W każdym razie o polskiej tradycji to moim zdaniem można mówić tylko wśród emigracji, gdzie widać różnice pomiędzy społecznością lokalną, a tradycja polska się tak jakby ujednolica.
A czy warto? Zawsze warto. Ludzie zawsze czuli potrzebę przynależenie do jakiegoś plemienia, subkultury itp. No i ponadto jest jeszcze kultywacja przeszłości, znajomość swoich korzeni.
_________________
"Zadzierającym nosa łatwiej gardło poderżnąć"
Ciekawe Czasy - Terry Pratchett
 
 
elviElViedor 
Motherfucker
Elvis



Wiek: 32
Dołączył: 10 Gru 2007
Posty: 1753
Skąd: Solec
Wysłany: 2010-04-02, 19:05   

Polskie zwyczaje - zwłaszcza regionalne - nie są kultywowane. Po chuju mocno. Weźmy moje Kujawy - gdyby nie książki, obrazki, nie wiedziałbym, jak wyglądają nasze ludowe stroje. Muzea regionalne jakieś są, ale primo ubogie w eksponaty, a secundo mało znane. Istniała nawet niegdyś gwara kujawska. Dziś mało kto o niej wie, a chyba nikt nie używa jej.
A szkoda, bo tradycje regionalne bywają bogate i oryginalne... Kurwa, postępuje jakaś jebana unifikacja, ludzie zapominają...
 
gducha 
jeżojebca



Dołączyła: 24 Lip 2008
Posty: 901
Skąd: inąd
Wysłany: 2010-04-03, 13:49   

Czy ja wiem... zależy do domu. Biorąc pod uwagę tą wielkanoc chociażby-u mnie w domu jajka malowane są zwykle w kujawskie wzory,robi się baranki z ciasta, co roku na wsi chodzą tzw. kozy. Gwara owszem, dawno już zapomniana.
Ale nie przesadzajmy, to nie są czasy gdy co święta na rynkach miejskich tańcować będą panie w ludowych strojach. Warto o tym pamiętać i to znać, owszem.
Zresztą marudzicie bo marudzicie. Lepiej coś z tym zrobić ;) Chociażby we własnym domu.
_________________
"Milcz albo powiedz coś takiego co jest lepsze od milczenia."
 
 
Bohun 
kucojebca



Wiek: 41
Dołączył: 11 Kwi 2007
Posty: 449
Skąd: geopijalni
Wysłany: 2010-04-24, 23:39   

Podobno polską tradycją jest narzekanie, nawet narzekanie na polskie narzekanie :D
W innych krajach to wszyscy podobno są optymistami, albo przynajmniej nie dzielą się z innymi swoimi problemami.
A tak prawdę mówiąc to czasami tęsknię, czekam z niecierpliwością na święta. Miło się czasami spotkać od czasu do czasu z rodziną. Tym bardziej, że studiuję, a wszystko wskazuje, ze po skończeniu studiów zamieszkam na drugim krańcu Polski, albo nawet w innym kraju. Chociaż często święta są dla mnie traumatycznym przeżyciem, pełnym nerwów i kłótni, ale przynajmniej można spotkać się z rodzinką. A polska tradycja, czyli święta mi to umożliwiają.
_________________
"Zadzierającym nosa łatwiej gardło poderżnąć"
Ciekawe Czasy - Terry Pratchett
 
 
tomash 
Motherfucker



Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 2671
Wysłany: 2010-04-25, 21:45   

Polskie tradycje mają się nieźle i to jest nieźle że się tak mają. Ale czasami warto żeby oprócz tradycji "bo tak" szła za tym konkretna wiedza i świadomość za co i dlaczego.
_________________
Last.fm
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Wolne domeny internetowe | Szkolny mundurek - ankieta |

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIBlack modified by Falcone