Forum metalowe Strona Główna  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 
 Ogłoszenie 
ZAPRASZAM DO REGULAMINU NOWYCH FORUMOWICZóW

Poprzedni temat :: Następny temat
Błędy ortograficzne
Autor Wiadomość
Shadow 
srokojebca


Wiek: 41
Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 180
Skąd: Lublin
Wysłany: 2006-07-05, 10:04   Błędy ortograficzne

Może jestem purystą językowym, ale strasznie rażą mnie w oczy błędy ortograficzne.. nie chodzi o to że przypieprzam się do literówek czy mniejszych błędów językowych ale chodzi mi o takie kwiatki (to z forum) jak : 'egzemplaŻe' (!) czy 'teSZ' (sic!) .. o zgrozo ! jeśli macie sypać takie błędy albo macie wątpliwości - zajrzyjcie do słownika ortograficznego - to nie kosztuje dużo wysiłku a przyda się na pewno w przyszłości i niektórzy unikną wstydu wypełniając swoje CV. Dla mnie takie byki ortograficzne to przejaw półanalfabetyzmu ,który narasta w społeczeństwie (tak jak i rosnąca liczba analfabetów wtórnych). Co o tym sądzicie?
 
 
Zbir 
Motherfucker
stuntman Mike



Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2006
Posty: 2062
Skąd: death proof car
Wysłany: 2006-07-05, 10:07   

ja znam ortografię na tyle dobrze, że mnie ten problem nie dotyczy (tzn nie robię błędów), ale jeśli ktoś robi, to nie mam zamiaru na siłę mu pokazywać jak ma pisać - po prostu trzeba się przyzwyczaić (w przypadku tego forum nie ma innego wyjścia :P)
_________________
http://www.last.fm/user/kiszaj
 
Shadow 
srokojebca


Wiek: 41
Dołączył: 06 Lut 2006
Posty: 180
Skąd: Lublin
Wysłany: 2006-07-05, 10:13   

Hehe , na siłę nic pokazywać nie mam zamiaru :) ale delikatnie zwracam uwagę, iż taki problem istnieje i to nie tylko na forum ale i wszerszych środowiskach... szczególnym przypadkiem takiego 'śmietnika' jest internet , gdzie można różne cuda-wianki przeczytać ... także reasumując, nic na siłę nie pokazuję tylko sygnalizuję że jeśli ktoś nie ma pewności to jest takie coś jak słownik ortograficzny... to taka średniogruba książeczka , która u niektórych na półce porosła sporą warstwą kurzu ;)
 
 
Zbir 
Motherfucker
stuntman Mike



Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2006
Posty: 2062
Skąd: death proof car
Wysłany: 2006-07-05, 10:35   

Shadow napisał/a:
Hehe , na siłę nic pokazywać nie mam zamiaru :) ale delikatnie zwracam uwagę, iż taki problem istnieje i to nie tylko na forum ale i wszerszych środowiskach... szczególnym przypadkiem takiego 'śmietnika' jest internet , gdzie można różne cuda-wianki przeczytać ... także reasumując, nic na siłę nie pokazuję tylko sygnalizuję że jeśli ktoś nie ma pewności to jest takie coś jak słownik ortograficzny... to taka średniogruba książeczka , która u niektórych na półce porosła sporą warstwą kurzu ;)


tu Cię poprę.
_________________
http://www.last.fm/user/kiszaj
 
hitchcock
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-05, 10:51   

Macie rację... Takie błędy strasznie rażą :/ Osobiście nie znam zasad ortografii zbyt dobrze (:>) ale nadrabiam częstym i długim czytaniem książek i jakoś mi się udaje ich unikać. Gorzej jak jest w szkole lekcja ortografii i trzeba zasady powtarzać to wtedy leżę... :/
A co do błędów to ostatnio kumpel pokazał mi SMSa od swojej dziewczyny. No cholera naliczyłem z 5 błędów na 160 znaków! No pomijam częste wulgaryzmy itp bo to już inna sprawa. Jakbym był na jego miejscu i dostawałbym takie SMSy to zastanaowłbym się czy dalej z nią być... :lol:
 
Zbir 
Motherfucker
stuntman Mike



Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2006
Posty: 2062
Skąd: death proof car
Wysłany: 2006-07-05, 10:53   

hitchcock napisał/a:
A co do błędów to ostatnio kumpel pokazał mi SMSa od swojej dziewczyny. No cholera naliczyłem z 5 błędów na 160 znaków! No pomijam częste wulgaryzmy itp bo to już inna sprawa. Jakbym był na jego miejscu i dostawałbym takie SMSy to zastanaowłbym się czy dalej z nią być... :lol:


hihi :D
_________________
http://www.last.fm/user/kiszaj
 
hitchcock
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-05, 10:54   

Zbir napisał/a:
hitchcock napisał/a:
A co do błędów to ostatnio kumpel pokazał mi SMSa od swojej dziewczyny. No cholera naliczyłem z 5 błędów na 160 znaków! No pomijam częste wulgaryzmy itp bo to już inna sprawa. Jakbym był na jego miejscu i dostawałbym takie SMSy to zastanaowłbym się czy dalej z nią być... :lol:


hihi :D


Ta... i to jest dzisiejszy obraz typowych 14-16 latek :/
 
Zbir 
Motherfucker
stuntman Mike



Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2006
Posty: 2062
Skąd: death proof car
Wysłany: 2006-07-05, 10:58   

hitchcock napisał/a:
Zbir napisał/a:
hitchcock napisał/a:
A co do błędów to ostatnio kumpel pokazał mi SMSa od swojej dziewczyny. No cholera naliczyłem z 5 błędów na 160 znaków! No pomijam częste wulgaryzmy itp bo to już inna sprawa. Jakbym był na jego miejscu i dostawałbym takie SMSy to zastanaowłbym się czy dalej z nią być... :lol:


hihi :D


Ta... i to jest dzisiejszy obraz typowych 14-16 latek :/


to dobrze że akurat się przyjaźnię z 17-letnimi dziewczynkami :P

ale no hm..........ja niby dobrze znam ortografię, pierwsze miejsce zawsze w szkole mam itd., a pojechałem na to ogólnopolskie do Katowic do Spodka i tam napisałem że tak powiem gówno. więc znajomość ortografi to rzecz względna :P
_________________
http://www.last.fm/user/kiszaj
 
hitchcock
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-05, 11:02   

Cytat:
ale no hm..........ja niby dobrze znam ortografię, pierwsze miejsce zawsze w szkole mam itd., a pojechałem na to ogólnopolskie do Katowic do Spodka i tam napisałem że tak powiem gówno. więc znajomość ortografi to rzecz względna :P


No tak... Żeby startować w olimpiadach z ortografii to rzeczywiście wszystkie zasady trzema mieć perfekcyjnie opanowane. No ale do takiego luźniego pisania bez błędów jak tutaj mamy to oczytanie zupełnie wystarcza :D
 
Zbir 
Motherfucker
stuntman Mike



Wiek: 34
Dołączył: 07 Cze 2006
Posty: 2062
Skąd: death proof car
Wysłany: 2006-07-05, 11:09   

hitchcock napisał/a:
No tak... Żeby startować w olimpiadach z ortografii to rzeczywiście wszystkie zasady trzema mieć perfekcyjnie opanowane. No ale do takiego luźniego pisania bez błędów jak tutaj mamy to oczytanie zupełnie wystarcza :D


exactly :)
_________________
http://www.last.fm/user/kiszaj
 
Ceandric 
Motherfucker
tzw. metalowiec



Wiek: 35
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 2267
Skąd: z pokoju
Wysłany: 2006-07-05, 12:21   

Mnie też kłują w oczy takie byki. Najlepsze jest to, że pojawiła się moda na rozmyślne pisanie z błędami np "koffany" No kurwa co to jest w ogóle...? Albo spolszczanie niektórych słów z angielskiego ("lukanie" chociażby). Ale najbardziej mnie wkurwia to, że wszyscy się tłumaczą dysleksją czy dysortografią. Noż kurwa, skoro nic nie robią żeby się nauczyć pisać po polsku, to nic dziwnego...
_________________
\m/

"Naród jest wspaniały, tylko ludzie chuje" - Józef Piłsudski

mod=master of disaster

http://www.lastfm.pl/user/Mikhael1504/

www.polski-bux.pl/?r=mikhael1504 <- ty troszkę zarobisz i ja troszkę zarobię
 
 
LadySatan 
Administrator
Ekscelencja


Wiek: 37
Dołączyła: 13 Paź 2005
Posty: 3920
Skąd: NorthHell
Wysłany: 2006-07-05, 15:29   

Błedy ortograficze są koszmarne, a teraz coraz wiecej ludzi w ogole nie zwraca na to uwagi. Zawsze mozna zaslonic sie dyslekcją, ale spojrzmy prawdzie w oczy. Wiekszosc takich dysortografikow to zwyczajnie lenie, ktorym sie nie chce sięgnac po słownik.. bo po co? Malo osob czyta teraz tez ksiazki, a to takze przyczynia sie do poprawnosci języka. Przez jakis czas walczylam o to, zeby na tym forum nie kaleczyc języka polskiego błędami, ale wiekszosci to nie przeszkadza. Moze jednak by zaczac to praktykowac?
_________________
Serve in Heaven or rule in Hell

http://www.lastfm.pl/user/LadySatan/
 
 
hitchcock
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-05, 15:46   

No jako mod możesz wprowadzić jakieś zasady. Tak wogóle to nie ma jeszcze regulaminu :D
Mam kolegę dysortografika, który owszem czasami robi błędy, ale jak ma jakieś wątpliwości to słownik w rękę, ew. google.pl i jazda. I tak się właśnie powinno robić!
 
Zephyr 
Administrator

Dołączył: 09 Paź 2005
Posty: 1582
Wysłany: 2006-07-05, 16:44   

Mi błędy ortograficzne już nie przeszkadzają w takim stopniu o kiedyś ... o ile to nie jest nagminne i nie dotyczy podstawowych słów ... mi też się zdarzy jebnąć "byka" ... to normalne ... hehe czasem się łapię na tym, że nie pamiętam czy w danym wyrazie użyć "ż" czy "rz" to wtedy włączam offica i wszystko jasne :)
 
Ceandric 
Motherfucker
tzw. metalowiec



Wiek: 35
Dołączył: 25 Sty 2006
Posty: 2267
Skąd: z pokoju
Wysłany: 2006-07-05, 17:13   

Pnooć udoowdnoino, że lteiry mgoą być uisaontwe w blye jkiam pzoąkdru, oby tkylo pwesrzia i otsniata lriety się zzadagły. Jślei ptircaofie otadczyć co tu nsaeiapłm, to msui to być pwadra! :)
_________________
\m/

"Naród jest wspaniały, tylko ludzie chuje" - Józef Piłsudski

mod=master of disaster

http://www.lastfm.pl/user/Mikhael1504/

www.polski-bux.pl/?r=mikhael1504 <- ty troszkę zarobisz i ja troszkę zarobię
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Wolne domeny internetowe | Szkolny mundurek - ankieta |

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FIBlack modified by Falcone